自転車で地域&人づくり
sisbos
Records

Records

2015 — Professional (Tusnad Cycling Team)

 

Tour of Sibiu 2.1 71st
Tour of Sibiu #4 2.1 53rd
Tour of Sibiu #3 2.1 50th
Tour of Sibiu #2 2.1 93rd
Tour of Sibiu #1 2.1 59th
Tour of Sibiu Prologue 2.1 62nd
Tour of Serbia 2.2 34th
Tour of Serbia #4 2.2 15th
Tour of Serbia #3 2.2 28th
Tour of Serbia #2 2.2 11th
Tour of Serbia #1 2.2 53rd
Tour of Malopolska #2 2.2 DNF
Tour of Malopolska #1 2.2 90th
GP of ISD 1.2 19th
GP of Vinnytsia 1.2 10th
GP Gemenci Nagydíj Elite 8th
GP Gemenci Nagydíj #3 Elite 8th
GP Gemenci Nagydíj #2 Elite 28th
GP Gemenci Nagydíj #1 Elite 4th

 

2015 — 3rd year U23 (Team Probikeshop – EC Saint-Etienne Loire)

 

Tour of Senegal 1/2/3/J 5th
Tour of Senegal #6 1/2/3/J 4th
Tour of Senegal #5 1/2/3/J 17th
Tour of Senegal #4 1/2/3/J 4th
Tour of Senegal #3 1/2/3/J 5th
Tour of Senegal #2 1/2/3/J 11th
Tour of Senegal #1 1/2/3/J 5th
GP d’Hauterive 1/2/3/J 8th
GP de Saint-Etienne Elite DNF
GP Gilbert Bousquet (CDF DN1) CDF DNF
Troyes-Dijon Elite 87th
Paris-Troyes 2.2 72nd
Bohas 1/2/3/J 48th
Circuit des 4 Cantons Elite DNF
Vallée du Bédat Elite DNF
GP du Pays d’Aix (CDF DN1)/ CDF DNF
Boucles du Haut-Var 1/2/3/J 90th
Tour of l’Ardèche Méridionale #2 1/2/3/J DNF
Tour of l’Ardèche Méridionale #1 1/2/3/J 14th

2014 — 2nd year U23 (AG2R Development) 1 victory 2 podiums

 

Tour of New Caledonia 1/2/3/J 59th
Tour of New Caledonia #12 1/2/3/J 9th
Tour of New Caledonia #11 1/2/3/J 8th
Tour of New Caledonia #10 1/2/3/J 58th
Tour of New Caledonia #9 1/2/3/J 60th
Tour of New Caledonia #8 1/2/3/J 65th
Tour of New Caledonia #7 1/2/3/J 4th
Tour of New Caledonia #6 1/2/3/J 67th
Tour of New Caledonia #5 1/2/3/J 65th
Tour of New Caledonia #4 1/2/3/J 68th
Tour of New Caledonia #3 1/2/3/J 3rd
Tour of New Caledonia #2 1/2/3/J 72nd
Tour of New Caledonia #1 1/2/3/J 11th
Souvenir Marthe Dubois 1/2/3/J 1st
Manziat 1/2/3/J 16th
Classique Dubuisson 1/2/3/J DNF
Tour of Moselle Elite 84th
Tour of Moselle #4 Elite 87th
Tour of Moselle #3 Elite 83rd
Tour of Moselle #2 Elite 75th
Tour of Moselle #1 Elite 100th
Annecy 1/2/3/J 12th
Tour of Tarentaise 1/2/3/J 33rd
Tour of Tarentaise #4 1/2/3/J 47th
Tour of Tarentaise #3 1/2/3/J 30th
Tour of Tarentaise #2 1/2/3/J 19th
Tour of Tarentaise #1 1/2/3/J 26th
Saint-Amour 1/2/3/J 23rd
Cormoz 1/2/3/J 55th
Chamoux-sur-Gelon (chpt. dép) 1/2/3/J 26th
Montrevel 1/2/3/J 6th
Tour d’Auvergne #1 Elite DNF
Ambert 1/2/3/J 12th
Trophée des Champions (CDF DN1) CDF DNF
Blossac 1/2/3/J 15th
Tour Nivernais-Morvan #4 Elite DNF
Tour Nivernais-Morvan #3 Elite 75th
Tour Nivernais-Morvan #2 Elite 70th
Tour Nivernais-Morvan #1 Elite 13th
Tour d’Eure-et-Loir #3 (CDF DN1) CDF DNF
Tour d’Eure-et-Loir #2 (CDF DN1) CDF 116th
Tour d’Eure-et-Loir #1 (CDF DN1) CDF 118th
Critérium Réflexe Brézet 1/2/3/J 6th
Paris-Roubaix Espoirs 2.2U 76th
GP des Hauts-de-France Elite 33rd
Rhône-Alpes Isère Tour 2.2 79th
Rhône-Alpes Isère Tour #4 2.2 80th
Rhône-Alpes Isère Tour #3 2.2 95th
Rhône-Alpes Isère Tour #2 2.2 70th
Rhône-Alpes Isère Tour #1 2.2 83rd
Belley 1/2/3/J DNF
Tour of Berne 2.2 56th
GP de Nogent-sur-Oise (CDF DN1) CDF 116th
Rund um Finanzplatz Eschborn-Frankfurt 2.2U DNF
Circuit de Saône-et-Loire #3 Elite DNF
Circuit de Saône-et-Loire #2 Elite 68th
Circuit de Saône-et-Loire #1 Elite 108th
Boucles de l’Artois #3 (CDF DN1) CDF DNF
Boucles de l’Artois #2 (CDF DN1) CDF 65th
Boucles de l’Artois #1 (CDF DN1) CDF 118th
GP de Saint-Etienne Elite 46th
Tour du Canron de Bourg-de-Péage 1/2/3/J DNF
GP de Buxerolles (CDF DN1) CDF 80th
Châteauroux-Limoges Elite 16th
Circuit des 4 Cantons Elite DNF
Circuit de la Vallée du Bédat Elite 38th
Souvenir Jean-Masse (CDF DN1) CDF DNF
Boucles du Haut-Var #3 1/2 61st
Boucles du Haut-Var #2 1/2 25th

2013 — 1st year U23 (CR4C Roanne) 2 podiums

 

Tour of New Caledonia 1/2/3/J 26th
Tour of New Caledonia #13 1/2/3/J 44th
Tour of New Caledonia #12 1/2/3/J 46th
Tour of New Caledonia #11 1/2/3/J 51st
Tour of New Caledonia #10 1/2/3/J 51st
Tour of New Caledonia #9 1/2/3/J 7th
Tour of New Caledonia #8 1/2/3/J 43rd
Tour of New Caledonia #7 1/2/3/J 5th
Tour of New Caledonia #6 1/2/3/J 42nd
Tour of New Caledonia #5 1/2/3/J 20th
Tour of New Caledonia #4 1/2/3/J 68th
Tour of New Caledonia #3 1/2/3/J 18th
Tour of New Caledonia #2 1/2/3/J 18th
Tour of New Caledonia #1 1/2/3/J 30th
Manziat 1/2/3/J 2nd
Mancey 1/2/3/J DNF
GP du Faucigny 1/2/3/J DNF
Saint-Vulbas (chpt. rég CLM) Esp 20th
Charlieu 1/2/3/J DNF
Annecy 1/2/3/J 32nd
Coligny 1/2/3/J DNF
Saint-Symphorien-sur-Coise Elite DNF
Bagnols-sur-Cèze 1/2/3/J 4th
Saint-Amour 1/2/3/J DNF
Cormoz 1/2/3/J 12th
Lugny 1/2/3/J DNF
Chardonnay 1/2/3/J 25th
GP de Cours-la-Ville 1/2/3/J DNF
Tour du Canton de Gentioux 1/2/3/J DNF
Availles-Limouzine Elite 30th
Gleizé 1/2/3/J DNF
GP de Charvieux-Chavagneux Elite 41st
Mâcon 1/2/3/J 11th
Cuiseaux 1/2/3/J DNF
Les Avenières 1/2/3/J 9th
Nandax 1/2/3/J DNF
Tour d’Eure-et-Loir #1 Esp DNF
Chaponnay (chpt. rég) 1/2/3/J DNF
La Commentryenne 1/2/3/J DNF
Ronde de l’Isard 2.2U 34th
Ronde de l’Isard #4 2.2U 30th
Ronde de l’Isard #3 2.2U 24th
Ronde de l’Isard #2 2.2U 78th
Ronde de l’Isard #1 2.2U 47th
Maisod 1/2/3/J DNF
2J de Lyon 1/2/3/J 8th
2J de Lyon #3 1/2/3/J 2nd
2J de Lyon #2 1/2/3/J 11th
2J de Lyon #1 1/2/3/J 15th
Bourg-Arbent-Bourg Elite DNF
Tour du Jura Elite 49th
Tour du Jura #4 Elite 49th
Tour du Jura #3 Elite 57th
Tour du Jura #2 Elite 101st
Tour du Jura #1 Elite 80th
Tour du Charolais Elite DNF
Aix-les-Bains 1/2/3/J 15th
GP de Saint-Etienne Elite 46th
Troyes-Dijon Elite DNF
Bordeaux-Saintes (CDF DN1) CDF 84th
Circuit des 4 Cantons Elite DNF
GP du Pays d’Aix Elite 11th
Boucles du Haut-Var #3 1/2/3/J 25th
Boucles du Haut-Var #2 1/2/3/J 5th
Carcès 1/2/3/J 4th
Circuit Méditerranéen 1/2/3/J DNF
Boucles Catalanes 1/2/3/J 59th

2012 — Junior 2 (CR4C Roanne) 6 victories 12 podiums

 

Saint-Vulbas (champ. rég. CLM) J 19th
Riorges 2/3/J 4th
Ardoix 3/J 3rd
Pommiers-en-Forez 2/3/J DNF
Tour Loire-Pilat 2/3/J 18th
Tour Loire-Pilat #3 2/3/J 16th
Tour Loire-Pilat #2 2/3/J 19th
Tour Loire-Pilat #1 2/3/J 10th
La Chapelle-Caro (French championships) J 9th
La Route d’Eole 1.14 12th
Tour Cévennes-Garrigue 1.14 3rd
Tour Cévennes-Garrigue #3 1.14 21st
Tour Cévennes-Garrigue #2 1.14 3rd
Tour Cévennes-Garrigue #1 1.14 1st
Fleurie 1/2/3/J DNF
Lugny 1/2/3/J 5th
Le Signal d’Êcouves 1.14 7th
Tour du Valromey 1.1UCI 9th
Tour du Valromey #4 1.1UCI 32nd
Tour du Valromey #3 1.1UCI 8th
Tour du Valromey #2 1.1UCI 15th
Tour du Valromey #1 1.1UCI 3rd
Tour du Bourbonnais-Charollais 2/3/J 8th
Tour du Bourbonnais-Charollais #3 2/3/J 2nd
Tour du Bourbonnais-Charollais #2 1.14 12th
Tour du Bourbonnais-Charollais #1 3/J 6th
Tour de la CABA 1/2/3/J 1st
Tour de la CABA #3 1/2/3/J 6th
Tour de la CABA #2 1/2/3/J 1st
Tour de la CABA #1 1/2/3/J 3rd
Mably (regional championships) J 1st
Montrevel-en-Bresse 3/J 15th
Sorbiers 1/2/3/J 4th
GP Pays de Montbéliard Agglo Elite
Foissiat 1/2/3/J 7th
La Commentryenne 1/2/3/J 7th
Tour du Pays d’Olliergues (CN junior) CNJ 24th
Tour du Pays d’Olliergues #2 (CN junior) CNJ 17th
Tour du Pays d’Olliergues #1 (CN junior) CNJ 76th
Tour d’Issoire et ses Côteaux 2/3/J 18th
Tour d’Issoire et ses Côteaux #3 2/3/J 5th
Tour d’Issoire et ses Côteaux #2 2/3/J 50th
Tour d’Issoire et ses Côteaux #1 2/3/J 31st
Fourneaux (chapt. dép) J 9th
Vaulx-en-Velin J 19th
Bouvent 1/2/3/J 24th
Classique Dubisson 1.14 9th
Flèche Ardéchoise 1.14 34th
Flèche Ardéchoise #3 1.14 68th
Flèche Ardéchoise #2 1.14 83rd
Flèche Ardéchoise #1 1.14 27th
Boucles du Canton de Trélon #1 (CN Junior) CNJ 9th
Boucles du Canton de Trélon #2 (CN Junior) CNJ 7th
Boucles du Canton de Trélon #1 (CN Junior) CNJ 60th
Villette-sur-Ain 3/J 6th
Vougy 2/3/J 8th
Vienne 2/3/J DNF
Tour Nivernais-Morvan 1.14 1st
La Route d’Eole 1.14 12th
La Route d’Eole #2 1.14 10th
La Route d’Eole #1 1.14 21st
Montverdun 2/3/J 1st
Saint-Romain-de-Popey 3/J 6th
Trophée Louison Bobet 1.14 50th
Bohas 1/2/3/J 13th
Valréas 2/3/J 7th

2011 — Junior 1 (EC Pierre-Bénite Saint-Genis-Laval) 2 victories 3 podiums

 

Boucles de Seine-et-Marne (CN junior) CNJ 36th
Coligny 1/2/3/J 10th
Pommiers-en-Forez 2/3/J 1st
Chavannes-sur-Reyssouze 2/3/J DNF
Cormoz 1/2/3/J 16th
Saint-Romain-le-Puy 2/3/J 11th
Tour de la Drôme des Collines 2/3/J 28th
Tour de la Drôme des Collines #3 2/3/J 15th
Tour de la Drôme des Collines #2 2/3/J 32nd
Tour de la Drôme des Collines #1 2/3/J 40th
Le Signal d’Êcouves 1.14 22nd
Saint-Denis-lès-Bourg 3/J 67th
Hyères 1/2/3/J 12th
La Bathie J DNF
Tour du Valromey #4 1.1UCI DNF
Tour du Valromey #3 1.1UCI 40th
Tour du Valromey #2 1.1UCI 62nd
Tour du Valromey #1 1.1UCI 28th
Nandax (regional championships) J 4th
Tour du Pays de Seyssel 2/3/J 62nd
Tour du Pays de Seyssel #3 2/3/J 30th
Tour du Pays de Seyssel #2 2/3/J 68th
Tour du Pays de Seyssel #1 2/3/J 78th
Foissiat 1/2/3/J 27th
Roussillon 3/J 1st
Chasse-sur-Rhône 3/J 4th
Montbrison 3/J DNF
Saint-Clair-la-Tour 2/3/J 79th
Saint-Clair-la-Tour #2 2/3/J 7th
Saint-Clair-la-Tour #1 2/3/J 82nd
Tour du Beaujolais 1/2/3/J DNF
Tour du Beaujolais #2 1/2/3/J 9th
Tour du Beaujolais #1 1/2/3/J 32nd
Tour du Pays d’Olliergues 1.14 24th
Tour du Pays d’Olliergues #3 1.14 35th
Tour du Pays d’Olliergues #2 1.14 35th
Tour du Pays d’Olliergues #1 1.14 24th
Saint-Germain-Lespinasse (chpt. dép) J 7th
Romans-sur-Isère J 23rd
Romans-sur-Isère #2 J 24th
Romans-sur-Isère #1 J 16th
Pélussin 2/3/J 32nd
Flèche Ardéchoise 1.14 20th
Flèche Ardéchoise #3 1.14 21st
Flèche Ardéchoise #2 1.14 37th
Flèche Ardéchoise #1 1.14 8th
Vienne 2/3/J 23rd
Cran-Gevrier 3/J 5th
La Bernaudeau Junior 1.1UCI 57th
Chavanoz 2/3/J 25th
Saint-Romain-de-Popey 3/J 3rd
Charols 3/J 39th

2010 — Cadet 2 (EC Pierre-Bénite Saint-Genis-Laval) 5 victories 18 podiums

 

Saint-Rémy C 1st
Villeneuve-sur-Lot (French cup) C 76th
La Talaudière C 3rd
Ardoix C 12th
Annecy C 3rd
Belley C DNF
Chavannes-sur-Reyssouze C 3rd
Brécey (French championships) C 73rd
Aubagne C 3rd
Saint-Trivier-de-Courtes C 7th
Châteauroux C 3rd
Civaux C 2nd
Triac-Lautrait C 5th
Cize (Regional championships) C 3rd
Mieussy (interrégion) C 16th
Roussillon C 1st
Chasse-sur-Rhône C DNF
Ramasse C 8th
Virieu-le-Petit (interrégion) C 26th
Champagne-en-Valromey (interrégion) C 10th
Corveissiat C 1st
Quincié-en-Beaujolais (chpt. dép) C 2nd
Pressins C 2nd
Saint-Genis-Laval C 2nd
Saint-Bonnet-de-Mure C 1st
Martingues (interrégion) C 83rd
Villette-sur-Ain C 1st
Vaulx-en-Velin C 2nd
Bouvent C 20th
Aubenas C 4th
Saint-Romain-de-Popey C 2nd
Mornant C 2nd

2009 — Cadet 1 (EC Pierre-Bénite Saint-Genis-Laval) 2 victories 6 podiums

 

Saint-Rémy C 6th
Montmerle-sur-Saône C 11th
Chasse-sur-Rhône C 2nd
Dompierre-sur-Veyle C 6th
Belley C 4th
Chavannes-sur-Reyssouze C 9th
Saint-Trivier-de-Courtes C 2nd
Sainte-Soulle C 12th
Corbelin C 10th
Draguignan C 5th
Fitilieu C 4th
Saint-Clair-la-Tour C 8th
Crémeaux (chpt. rég) C 53rd
Sarras C 34th
Marsaz C 14th
Cize (interrégion) C 22nd
Corveissiat C 1st
Grézolles C 7th
Montrottier (chpt. dép) C 5th
Pressins C 5th
Saint-Genis-Laval C 3rd
Carcès (interrégion) C 61st
Sancé C 2nd
Vaulx-en-Velin C 9th
Tignieu-Jameyzieu C 4th
La-Roche-de-Glun C 6th
Saint-Romain-de-Popey C 1st

2008 — Minime 2 (EC Pierre-Bénite Saint-Genis-Laval) 3 podiums

 

Saint-Rémy M 4th
Montmerle-sur-Saône M 5th
Crest M 4th
La Rochette M 3rd
Tarare M 4th
Montmeyran M 6th
Couhé M 3rd
Aubagne M DNF
Tancon M 12th
Saint-Marcel M 4th
Saint-Clair-la-Tour M 5th
Cize (chpt. rég) M DNF
Sarras M 3rd
Ville-sous-Anjou M 10th
Grézolles M 7th
Bourg-lès-Valence M 10th
Montrottier (chpt. dép) M 5th
Saint-Genis-Laval M 8th
Chaneins M 9th
La Galaure M 12th
Chavagneux M 22nd

2007 — Minime 1 (EC Pierre-Bénite Saint-Genis-Laval)

 

Saint-Rémy M 20th
Saint-Clair-la-Tour M 16th
Chaneins M 20th
Fitilieu M 20th
Ville-sous-Anjou M 18th
Saint-Romain-de-Popey (chpt. dép) M 21st
Saint-Genis-Laval C 34th

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *